Foto: Tanjug/AP

KIJEV - Ukrajina je u utorak ograničila autonomiju svoje dvije agencije za borbu protiv korupcije koje su od ključne važnosti u provođenju reformi, što je EU opisala kao "ozbiljan korak unazad" i izrazila "duboku zabrinutost".

Suzbijanje endemske korupcije uslov je za pridruživanje Kijeva Evropskoj uniji, kao i za osiguranje milijardi zapadne pomoći.

Nezavisni istražitelji posljednjih mjeseci osramotili su visoke zvaničnike optužbama za korupciju.

Amandmani usvojeni u utorak daju glavnom tužitelju, kojeg imenuje predsjednik, strogu kontrolu nad Nacionalnom kancelarijom za borbu protiv korupcije Ukrajine i Specijalizovanim tužilaštvom za borbu protiv korupcije (NABU i SAPO), reklo je nekoliko poslanika.

 

Glasanje je izazvalo oštre kritike čelnika obje agencije i visoke zvaničnice EU te potaklo najveće javne proteste od ruske intervencije 2022. godine. Dogodilo se to dan nakon što je kijevska agencija za unutrašnju bezbjednost uhapsila dva zvaničnika NABU-a zbog sumnje na veze s Rusijom i provela opsežne pretrage zaposlenih agencije iz drugih razloga. Kritičari i dvije agencije rekli su da je obračun otišao predaleko.

Nijedan visoki zvaničnik nije javno komentarisao razlog amandmana u utorak, koji bi glavnom tužitelju omogućili prenos slučajeva iz agencija i preraspodjelu tužitelja.

Predsjednik Volodimir Zelenski, čija stranka ima većinu u parlamentu, odobrio je amandmane kasno u utorak. Njegova kancelarija nije odgovorila na raniji zahtjev za komentar.

Šef NABU-a Semen Krivonos pozvao je Zelenskog da ne potpiše ubrzani zakon, koji je opisao kao pokušaj "uništenja" ukrajinske antikorupcijske infrastrukture. Nakon glasanja u utorak, ukrajinske državne obveznice pale su za više od 2 odsto na međunarodnim tržištima, a veći dio od 20 milijardi dolara duga koji je Kijev restrukturirao prošle godine pao je za više od 1 cent, na između 45 i 50 centi po dolaru.

Stotine Ukrajinaca protetsvovale su u blizini predsjedničke administracije u entru Kijeva kasno u utorak, a manje akcije održane su u nekoliko drugih gradova.

Povjerenica EU-a za proširenje Marta Kos na mreži X rekla je da je "ozbiljno zabrinuta" glasanjem u utorak.

"Ukidanje ključnih zaštitnih mjera koje štite nezavisnost NABU-a ozbiljan je korak unazad", rekla je, podsjetivši i da je vladavina prava u "samom centru" pristupnih pregovora s Unijom.

NABU i SAPO osnovani su nakon revolucije na Majdanu 2014. godine, kojom je srušen proruski predsjednik a Kijev se okrenuo zapadu. Dvije agencije pojačale su svoj rad tokom rata, podižući optužbe protiv poslanika, ministara i bivšeg zamjenika šefa administracije Zelenskog.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )