Foto: undefined

Na granici između Kambodže i Tajlanda ponovno se rasplamsao oružani sukob. Sukobi koji su danas eskalirali duboko su ukorijenjeni u historiji regiona i u sebi nose složen splet kolonijalne prošlosti, kulturnog nasljeđa, nacionalističkih strasti i savremene političke nestabilnosti.

Glavni uzrok ovog sukoba nije ni nafta, ni teritorijalna ekspanzija, nego - stari kamen. Tačnije, riječ je o hramu Prasat Ta Muen Thom i okolnim svetilištima, smještenim na teško prohodnim šumovitim brdima uz granicu dvije države.
Ovaj hram, izgrađen u 11. stoljeću u klasičnom stilu khmerske arhitekture, bio je dio puta kojim su se povezivali veliki gradovi nekadašnjeg Kmerskog carstva, uključujući i legendarni Angkor.

Hram se danas nalazi na liniji razgraničenja između kambodžanske provincije Oddar Meanchey i tajlandske provincije Surin. I upravo ta linija je - problem.

Granica između današnje Kambodže i Tajlanda određena je krajem 19. i početkom 20. stoljeća kroz niz sporazuma između tadašnje kolonijalne Francuske (koja je kontrolirala današnju Kambodžu) i tadašnjeg Sijama (danas Tajland). Međutim, mnoge te karte bile su neprecizne, a linije razgraničenja nisu dosljedno provedene na terenu.

Presuda iz Haga i nove stare tenzije

Tokom 1962. godine, Međunarodni sud pravde (ICJ) presudio je da hram Preah Vihear, još jedan svetionik khmerske kulture, pripada Kambodži. No, sud se nije jasno izjasnio o teritoriji koja okružuje hram, što je ostavilo prostora za različita tumačenja. Tajland nikada nije u potpunosti prihvatio presudu, a pitanje hramova poput Ta Muen Thom ostalo je u pravnom i političkom vakuumu.

Tenzije su posebno rasle od 2008. do 2011. godine, kada su se sukobi između dvije vojske ponavljali više puta, s mrtvima i ranjenima s obje strane. I tada, kao i danas, sporni su bili hramovi, teritorijalna simbolika i politički poeni.

2025: Nacionalizam, mine i diplomatija koja ne postoji

Početkom 2025. tenzije su ponovo uzburkane. U februaru su tajlandski vojnici zabranili kambodžanskim turistima da pjevaju nacionalnu himnu kod hrama Prasat Ta Muen Thom. U maju je došlo do kratkog oružanog sukoba kod "Smaragdnog trougla" - tačke gdje se susreću granice Tajlanda, Kambodže i Laosa. Poginuo je jedan kambodžanski vojnik.

Kambodžanski premijer Hun Manet najavio je da će tražiti mišljenje Međunarodnog suda pravde, ističući kako želi izbjeći širi sukob. No, Tajland ne priznaje nadležnost ICJ-a u ovom slučaju, insistirajući na bilateralnim razgovorima.

Napetosti su eskalirale kada je sredinom juna procurio tonski snimak privatnog razgovora između bivšeg kambodžanskog premijera Hun Sena i tajlandske premijerke Paetongtarn Shinawatre. Hun Sen je bez saglasnosti objavio snimak, što je izazvalo političku krizu u Bangkoku i pad koalicije u vladi. Tajland je za ovu "izdaju povjerenja" optužio Phnom Penh, a domaća javnost je burno reagirala, što je dodatno pogoršalo odnose.

U julu su tajlandski vojnici ranjeni u eksplozijama mina, a vlasti tvrde da se radi o novopostavljenim ruskim PMN-2 minama. Bangkok je optužio Kambodžu za kršenje ljudskih prava i međunarodnih sporazuma, dok Phnom Penh odgovara da su mine "tajlandske" i da su optužbe politički motivisane.

Dan kada je šuma progutala mir

U jutarnjim satima 24. jula, sve se promijenilo. Prvo su zabilježeni preleti kambodžanskih dronova, potom su zaraćene strane optužile jedna drugu za otvaranje vatre kod hrama Ta Muen Thom.

Nekoliko sati kasnije, Tajland je poslao šest F-16 borbenih aviona koji su bombardovali kambodžanske položaje, tvrdeći da uništavaju "neprijateljsku vojnu infrastrukturu".

Kambodža je odgovorila ispaljivanjem raketa BM-21 "Grad", pogodivši benzinsku pumpu u tajlandskoj provinciji Si Saket, gdje je poginulo najmanje osam civila, uključujući i jedno dijete. Kasnije tog dana, zabilježen je napad i na bolnicu u Phnom Dongraku.

Obje strane su proglasile “punu borbenu pripravnost”, evakuisani su civili, zatvorene su sve granične tačke, a diplomatski odnosi su dodatno urušeni povlačenjem ambasadora.

Hramovi koji su u središtu sukoba nisu obični spomenici. To su simboli nacionalnog identiteta. U očima Kambodžanaca, oni predstavljaju srce njihove civilizacije - materijalni dokaz o drevnoj moći i kulturnom naslijeđu. Za Tajland, oni su historijski posjedi, strateški resursi i pitanje suvereniteta.

Upravo zato, svaki kamen tih ruševina nosi težinu prošlosti, a svaka metka ispaljena oko njih može pokrenuti lavinu emocija i nacionalističkih strasti. Iako obje strane tvrde da ne žele rat, on se već dešava. Diplomatski kanali su zakrčeni, nacionalna retorika sve oštrija, a granica postaje rov.

Jedni tvrde da brane svoje hramove, drugi da brane svoj suverenitet. Iako bi se moglo pomisliti da sukob između Kambodže i Tajlanda predstavlja još jedan prolazni incident na azijskom tlu, historijska dubina spora unutrašnja politička nestabilnost i strateški značaj teritorija čine ovu krizu izrazito opasnom.

Svaka dalja greška ili provokacija mogla bi gurnuti regiju u veći haos - i to zbog linija koje su povučene prije više od jednog stoljeća.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )