Foto: Nezavisne

Crno tržište duvana i duvanskih proizvoda i dalje donosi ogromnu štetu budžetu BiH, a time i njenim građanima, pa tako, po ovom osnovu, svake godine izgubimo više od 420 miliona KM, čime bi se, primjera radi, moglo izgraditi 100 kilometara auto-puta.

Ili, ovim iznosom bi se mogao skoro četiri puta isplatiti dug prema slovenačkom "Viaductu", ili izgraditi pet savremenih bolnica.

Mogla bi se uraditi i kompletna sanacija više od 1.000 km regionalnih i lokalnih puteva, izgraditi 10.000 stanova za mlade porodice i socijalno ugrožene, sanirati kompletna materijalna šteta od poplava koje su pogodile BiH u oktobru 2024. godine, ili povećati minimalne penzije za 4,5 odsto tokom 12 mjeseci za više od 100.000 penzionera.           

Potrošnja nelegalnog rezanog duvana i dalje ogromna

Šverc duvana i duvanskih proizvoda je i dalje aktuelna tema u BiH, iako nadležne institucije na terenu bilježe rezultate u suzbijanju ove negativne pojave.

Kada su pušači rezanog duvana u pitanju, prema udjelu, njih 94 odsto od ispitanih se odlučuje za ilegalni rezani duvan, što je samo tri odsto manje u odnosu na prošlu godinu. Dakle, zaključuje se da je trend konzumiranja nelegalnog rezanog duvana stabilan i još uvijek izrazito visok.

Kao i do sada, konzumenti ilegalnog rezanog duvana ga uglavnom nabavljaju na standardnim mjestima nelegalne prodaje, odnosno pijacama (oko 50 odsto pušača rezanog duvana), ali i od uličnih prodavača te poznanika ili prijatelja.

Prema ovom istraživanju, procjenjuje se da je ukupna potrošnja ilegalnog rezanog duvana bila 2.062 tone, što je dva odsto više nego godinu prije, te skoro 26 odsto više u odnosu na 2020. godinu. Dakle, uz rast u odnosu na prošlu godinu, sve ukazuje na zaključak da na našem tržištu imamo veliku potrošnju ilegalnog rezanog duvana te da i dalje dominiraju šverceri rezanog duvana.

Prisutan veliki volumen ilegalnih cigareta

Podsjetimo, ključni rezultati novog IPSOS istraživanja pokazuju da je na tržištu BiH i dalje prisutan veliki volumen ilegalnih cigareta.

U odnosu na prošlu godinu bilježi se blagi pad ukupne potrošnje ilegalnih cigareta, što je svakako zasluga pojačanih akcija institucija za sprovođenje zakona, prvenstveno Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Uprave za indirektno oporezovanje (UIO) BiH i Granične policije (GP) BiH, ali indikatori ukazuju na stabilnu potražnju, posebno zbog niže cijene i alternativnih kanala distribucije (pijace i ulični prodavači).

I u ovom istraživanju, na našem tržištu su zabilježene ilegalne cigarete s markicom iz Kosova ili cigarete koje uopšte nemaju poreske markice. Ovo ukazuje da isti šverceri i dalje aktivno djeluju i nalaze različite alternativne kanale za distribuciju ilegalne robe na tržište BiH.

Kako je pokazalo istraživanje, pijaca i dalje ostaje glavni kanal za kupovinu ilegalnih cigareta, što ne znači da se prodaja više ne odvija putem interneta, odnosno društvenih mreža i platformi za trgovinu robom i uslugama, samo se nakon pandemije COVID-19 fokus prodaje vratio i na pijace.

Utvrđeno je i da je prosječna cijena nelegalnih cigareta i dalje u porastu tako da se približava cijeni legalnih cigareta i iznosi 4,79 KM.

Značajan pomak u borbi protiv šverca

Dakle, bez odlučnog djelovanja agencija za sprovođenje zakona, borba protiv šverca ostaje samo prazna fraza. Zahvaljujući agencijama za sprovođenje zakona u posljednjih nekoliko godina u BiH je zabilježen značajan pomak u borbi protiv trgovine ilegalnim duvanom i duvanskim proizvodima.

Da agencije i dalje intenzivno rade na suzbijanju crnog tržišta duvana i duvanskim proizvodima vidljivo je i iz nedavne operativne akcije "Market 2", koju UIO BiH sprovodi od početka 2025. godine na teritoriji cijele BiH.

Cilj operativne akcije je otkrivanje, sankcionisanje i prevencija kriminalnih aktivnosti iz nadležnosti UIO. Prije svega, to se odnosi na sprečavanje ilegalnog prometovanja duvana i duvanskih prerađevina.

Ovlaštena službena lica UIO na području Banjaluke su sprovela operativu aktivnost usmjerenu na sprečavanje nezakonitosti u vezi sa duvanom i duvanskim prerađevinama, te su kod fizičkog lica pronašli veću količinu rezanog duvana, ručno motanih cigareta i cigareta raznih robnih marki bez akciznih markica i dokumentacije o porijeklu, koji su službenici Odsjeka za provođenje propisa RC Banjaluka privremeno oduzeli.

Radi se, podsjetimo, o oko 750 kg rezanog duvana i oko 27.500 paklica cigareta, a ukupna tržišna vrijednost privremeno oduzete robe se procjenjuje na oko 311.750 KM.

Veliku pomoć nadležnim institucijama u borbi protiv ilegalnog tržišta duvana i duvanskih proizvoda pružaju i građani. UIO BiH je 2. aprila pokrenula šestu po redu kampanju "Stop švercu", s ciljem suzbijanja ilegalne trgovine duvanom i duvanskim proizvodima.

Kampanja traje dva mjeseca i fokusira se na podizanje svijesti građana o štetnosti crnog tržišta te poziva na aktivno uključivanje u borbu protiv nelegalne prodaje.

Bitno je reći da su prijave anonimne. Dakle, građani mogu anonimno prijaviti nelegalnu prodaju duvana putem besplatne telefonske linije 080 02 06 07, Viber broja 065 355 155 ili e-mail adrese stop.svercu@uino.gov.ba.

Prethodne kampanje, treba naglasiti, rezultirale su značajnim povećanjem broja izdatih akciznih markica i smanjenjem crnog tržišta. Na primjer, u periodu od četiri godine zabilježen je porast od 58 odsto u broju izdatih akciznih markica.

Tu su i finansijski efekti, pa UIO očekuje da će prihodi od akciza na duvan u 2025. godini premašiti milijardu KM, što predstavlja značajan rast u odnosu na 709 miliona KM iz 2020. godine.

Iz UIO BiH su za "Nezavisne novine" kazali da se, iz godine u godinu, pokazalo da njihova kampanja "Stop švercu" daje odlične rezultate.

"Prije nego što je počela kampanja 'Stop švercu' UIO na otvorenu info-liniju godišnje je pristizalo 200 poziva, a kada smo počeli sa kampanjom između 500 i 600 poziva zaprimimo godišnje", rekli su nam iz UIO BiH.

Među tim pozivima, kako su dodali, bilo je zaista jako korisnih, dobrih i konkretnih informacija.

"Upravo zahvaljujući tim informacijama, UIO je pokrenula operativne aktivnosti i oduzela značajne količine duvana i cigareta koji su prodavani na crnom tržištu. To potvrđuju i rezultati u smislu oduzetih akciznih proizvoda, jer su se nelegalno prodavali, te UIO svake godine oduzme ove proizvode u vrijednosti od nekoliko miliona KM. Zato nam je izuzetno važno da građane podsjetimo još jednom da su svi pozivi anonimni i besplatni te da nisu dužni ostavljati lične podatke, a mi čak ni ne vidimo sa kojeg broja nas pozivaju", poručili su iz UIO BiH za "Nezavisne novine".

Metodologija istraživanja

IPSOS-ovo istraživanje je sprovedeno od 22. novembra 2024. do 12. januara 2025. godine, na nacionalno reprezentativnom uzorku stanovništva BiH starijih od 19 godina (višestepeni stratifikovani uzorak prema entitetu, regionu, tipu naselja i ukupnom broju članova domaćinstva).

Okvir uzorka je zasnovan na podacima Agencije za statistiku BiH, Popis 2013. godine. Podaci su analizirani na osnovu odgovora ispitanika i fotografija duvanskih proizvoda koje ispitanici trenutno koriste. Za razliku od dosadašnjih istraživanja, u 2024. godini započelo je detaljnije praćenje tržišta e-cigareta.

Metoda je bila kombinacija F2F (licem u lice) i CAPI (Lično intervjuisanje uz pomoć računara).

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )