Foto: PROINTER/PROMO

Sve počinje i završava se u porodilištu, barem što se tiče obimne papirologije za prijavu novorođenčeta radi koje se nekad danima obigravalo po šalterima. Tako bi se u najkraćem mogao opisati projekat “eBeba” koji je implementirala kompanija Prointer ITSS.

U pitanju je informacioni sistem koji roditeljima u Republici Srpskoj omogućava da na osnovu obrasca popunjenog u porodilištu na kućnu adresu dobiju bebin izvod iz matične knjige rođenih, uvjerenje o državljanstvu, potvrdu o prebivalištu i prijavu na zdravstveno osiguranje.
 
Babice, uvijek “glavne” u porodilištu i sad imaju tu ulogu. One su te koje u sistem unose osnovne podatke o roditeljima i bebi i pokazalo se da su i taj dio posla uspješno savladale, kaže Ivana Nosović, QA za projekat “eBeba” iz kompanije Prointer ITSS.  
 
– Naš tim je obišao svih 12 porodilišta u Srpskoj i svi su prošli obuku za rad na aplikaciji. Cilj ovog velikog i zahtjevnog projekta bio je da roditeljima olakšamo taj “administrativni” dio posla oko prinove, ali i da osmislimo sistem koji neće biti komplikovan za upotrebu. Kad sam vidjela kako to babice rade, znala sam da smo u tome i uspjeli – objašnjava Ivana.
 
 Otkriva da su se, očekivano, mlađe sestre u porodilištu radije hvatale u koštac sa ovim informatičkim izazovom, ali da ni one koje broje dane do penzije nisu zaostajale.
 
– Sestre su se obično na licu mjesta dogovarale ko će taj posao preuzeti u većoj mjeri, a nama je bilo posebno važno da sve uspješno savladaju – kaže Ivana.
 
Obuka je vrlo brzo savladana jer smo se obradovali sistemu koji će nam svima olakšati posao, smatra Aleksandra Topić, glavna medicinska sestra na Klinici za ginekologiju i akušerstvo UKC RS.
 
– Najveću korist imaće roditelji koji će sada više vremena provoditi sa svojom bebom, umjesto da hodaju od institucije do institucije i završavaju papirologiju bez koje se ne može. Sve se to sada završava ovdje kod nas – kaže Topić.– Nekoliko klikova” u porodilštu, zamijenilo je, između ostalog, i nekadašnje ručno popunjavanje podataka u obrasce sa kojima je, najčešće otac, morao da nastavi put od institucije do institucije. Put do kompletnih i preglednijih podataka olakšan je i zdravstvenim radnicima, jer su sve informacije o novorođenčetu i porođaju praktično na jednom mjestu. I za sve to vam treba najviše desetak minuta – kaže Aleksandra Vujadinović, projekt menadžer u Prointeru.
 
– Doduše, to prolazno vrijeme već smo skratili, jer se pokazalo da nakon nekoliko popunjenih obrazaca sestre taj posao završavaju i duplo brže. Važno je napomenuti da sve i ne mora da bude gotovo istog trenutka, jer svaka prijava može da se dopunjava i nastavlja. Dakle, aplikacija može biti otvorena od trenutka prijema porodilje pa sve do otpusta sa bebom – kaže Aleksandra.
 
Za koju god se opciju u „eBebi“ babice odlučile, rezultat je isti – uvezivanjem registara i službi, svaki novi stanovnik Republike Srpske u jednom trenutku dobija svu potrebnu dokumentaciju.
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )