Foto: pixabay

Mislite li da je bolje ostaviti PC upaljen dok ga ne koristite ili vam je lakše ponekad ga ugasiti? Postoje razlozi za oba izbora, kao i naravno - pripadajuće prednosti i mane.

Šta je bolje? Ugasiti računar ili ga ostaviti upaljenim? Postoji nekoliko jako dobrih razloga zašto ne gasiti PC preko noći. Ne samo zbog bržeg pokretanja ujutro, već i poboljšanja funkcija samog sistema, objašnjava Makeuseof.

Praktičnije je

Prvi i glavni razlog zašto biste trebali ostaviti računar upaljenim preko noći je praktične prirode. Umjesto da čekate da se pokrene, ono je uvijek spremno za rad. Tipični sistem sa SSD-om traži oko 30 sekundi za pokretanje. Ako imate velik broj programa koji se pokreću pri startu, pokretanje računara traje duže. Ako ostavite računar upaljenim, s tim se problemom ne morate brinuti.

Paljenje računar iz sna traje par sekundi i što je najbolje - sve učitane aplikacije ostaće aktivne.

Stalne nadogradnje

Nekoliko funkcija računar važno je za održavanje računar i podataka. Skoro sve od njih najbolji posao rade preko noći. Stvari poput instalacije nadogradnji za operativni sistem, stvaranje sigurnosnih kopija, skeniranje antivirusom ili slanje velike količine podataka su samo neke od njih. Ako ih imate aktivnima preko noći, neće vam smetati ako, na primjer, 'preuzmu' vašu internetsku vezu.

Uvijek moguć pristup

Ako je vaš računar cijelo vrijeme upaljeno, ono može pokretati softver koji je inače nedostupan, uključujući Remote Desktop. Nikad se nećete morati mučiti sa potragom za važnom datotekom koju imate na računaru. Samo se morate spojiti telefonom ili tabletom i ugrabiti sve što vam treba.

Šta ako želite ugasiti računar? Koje su prednosti?

Pitanje koje se isplati postaviti je možete li ostavljanjem računar upaljenim smanjiti njegovu dugotrajnost. Ako sve ostale uređaje gasite nakon što ste ih prestali koristiti, ne postoji razlog zašto to ne uraditi i sa PC računarom.

Svaka komponenta ima ograničen vijek trajanja

Hardver ne može raditi vječno. Monitorovo pozadinsko osvjetljenje može izdržati desetak hiljada sati, baterija laptopa radi oko 300 ciklusa punjenja, dok dio SSD-a podržava svega 3000 ciklusa brisanja programa. U stvarnosti ćete u većini slučajeva nadograditi računar prije nego što komponente prestanu raditi, no ostavljanjem računar upaljenim vrijeme trajanja smanjujete za mali postotak - veći problem stvara toplina koju stvara korištenje računar.

Povećana potrošnja struje

Nepotrebno je naglasiti da ostavljanje nečeg upaljenim predstavlja gubitak energije - no pitanje je koliko? 13-inčni MacBook Air iz 2018. troši 25 W u prosječnom ciklusu, 8 W dok 'odmara' i 0.3 W kada spava.

Ukratko - postoji masivna razlika između potrošnje računara dok je upaljeno, dok ne radi ništa i dok je ugašeno. Gašenje monitora dramatično smanjuje potrošnju, no stvara jedan mali problem - ako je računar u stanju sna, gubićete velik broj dobrih funkcija poput mogućnosti spajanja na daljinu.

Ako zbilja želite spustiti potrošnju PC-ja na nulu, moraćete ga isključiti iz utičnice - čak i ugašeni računari troše malo struje.

Računar je sigurnije od pada napona

Nagla promjena napona u mreži obično je uzrokovana udarima munje, a računari su dovoljno osjetljivi da biste ih trebali zaštititi. Najbolji potez koji možete napraviti je spojiti kompjuter u prenaponsku zaštitu.

Ponovo pokretanje poboljšava performanse

Nekad davno redovno restartovanje računara bilo je integralni dio korisničkog iskustva zato jer bi inače računar u nekom trenutku jednostavno stao. Danas je situacija drugačija zahvlajujući modernim operativnim sistemima koji bolje rade s resursima. Ako odlučite nikad ne gasiti računar, nećete primjetiti preveliku razliku u performansama. Ponovo pokretanje je i dalje najučinkovitiji način rješavanja velikog broja svakodnevnih grešaka s kojima se možete susresti. Radi li se o neposlušnoj aplikaciji ili pisaču koji ne želi pisati, ponovo pokretanje može pomoći.

Tiše je

Konačno, zavisno od mjesta gdje držite računar, možda će vam više odgovarati gašenje jer je sve puno tiše. Možete utišati notifikacije, no i dalje ćete čuti rad ventilatora i klikanje  harddiska. Laptopi, priznajemo, nemaju dio tih problema, no ako ste vlasnik tradicionalnog stolnog računara, gašenje je zbilja izvor dragocjene tišine, prenosi Tportal.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )