Foto: SHUTTERSTOCK

Nakon što su projekti američke agencije USAID obustavljeni u BiH, za sada je izvjesno da će nastaviti provoditi implementaciju ključnog američkog energetskog projekta, a to je Južna interkonekcija, dok su ostali projekti na čekanju ili fazi revizije.

Tokom druge administracije Donalda Trumpa, Marco Rubio je kao vršilac dužnosti administratora USAID-a zatražio sveobuhvatnu reviziju rada svih USAID misija širom svijeta. Ova revizija bila je dio šireg nastojanja administracije da smanji opseg američke strane pomoći i da osigura da se preostala sredstva koriste u skladu s novim političkim prioritetima SAD-a.

Rubio je tražio da se svi programi USAID-a preispitaju po kriterijima političke i strateške relevantnosti, efikasnosti, fiskalne odgovornosti i institucionalne neutralnosti. Projekti koji nisu ispunjavali te kriterije označeni su za gašenje ili obustavu. U tom procesu, sve misije USAID-a, uključujući i onu u Bosni i Hercegovini, morale su proći institucionalnu reviziju – analizu usklađenosti sa strateškim interesima SAD-a, efikasnosti u realizaciji ciljeva, transparentnosti i kapaciteta upravljanja.

Šta znači revizija projekata

Revizija je obuhvatala stratešku usklađenost, odnosno informaciju da li ciljevi projekata i misije odgovaraju novim vanjskopolitičkim prioritetima SAD-a, posebno u vezi sa suzbijanjem utjecaja rivala (npr. Kine i Rusije), energetskom sigurnošću, suverenitetom partnerskih država i stabilnošću regiona. Revizija obuhvata i analizu kako su sredstva trošena, da li su postojale neregularnosti, prekoračenja budžeta ili sumnje u korupciju, te koliko su projekti isporučili konkretne, mjerljive rezultate u odnosu na uloženi novac, pa će vijest o tome da je Misija USAID-a prošla ovaj pregled, opovrgnuti brojne informacije koje su posljednjih mjeseci stizale dominantno od dužnosnika SNSD-a.

S obzirom na globalne najave i poruke vezane za promjene strukture State Departmenta, pretpostavlja se da je izvršena provjera upravljačkih struktura misije, stručnosti osoblja, internih procedura, nadzora nad implementacionim partnerima, kao i sposobnosti misije da samostalno nadgleda kompleksne razvojne procese. Na osnovu nalaza, svaka misija će dobiti preporuke: da se zatvori, restrukturira, svede na osnovne funkcije ili da se djelimično ili potpuno obnovi uz nove uslove.

USAID u BiH, nastavlja s radom, ali...

Revizija nije bila samo birokratski pregled – ona je imala političku dimenziju i za posljedicu imala konkretna gašenja i smanjenja misija i projekata širom svijeta. U slučaju Bosne i Hercegovine, iako je misija USAID-a prošla institucionalnu reviziju i nastavila rad, mnogi raniji projekti su i dalje suspendovani jer nisu pojedinačno prošli sve navedene evaluacione kriterije.

Misija USAID-a u Bosni i Hercegovini, koja djeluje unutar Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu, prije revizije je sarađivala s brojnim kompanijama i organizacijama koje su implementirale razvojne projekte u zemlji. Rezultat je to procesa koji se najbliže lokalnom riječniku može opisati kao tenderi i javni pozivi, gdje su stručne kompanije sastavljale svoje prijedloge i prolazile konkursnu proceduru da preuzmu provedbu nekog projekta ili aktivnosti u zemlji.

Projekti izborne reforme realizovani su u saradnji sa Democracy International, programi pomirenja sa Catholic Relief Services, razvoj turizma sa firmom Chemonics, program diaspora investicija sa Financial Markets International, a projekti lokalne samouprave sa Tetra Tech Global. Ovi programi su sprovođeni kroz ugovore i tehničku pomoć, a njihova implementacija je vođena iz Sarajeva u saradnji s lokalnim partnerima.

Nakon što su projekti obustavljeni, svaki je morao proći zasebnu reviziju, pri čemu je ispitivana svrhovitost, rezultati i potencijal za nastavak. Sama vijest koja se pojavila u javnosti da je misija USAID-a u Bosni i Hercegovini prošla institucionalnu reviziju i obnovila rad ne znači automatski da će svi prethodni projekti biti ponovo pokrenuti. Revizija misije i revizija projekata su odvojeni procesi. Svaki bivši ugovorni partner, kao i svaka inicijativa, morat će proći zasebnu evaluaciju i eventualno konkurisati za nova sredstva u skladu s novim pravilima i strateškim prioritetima američke administracije.

Južna interkonekcija nastvalja put s USAID-om

No, da ovo nije kraj priče, potvrđuju i dvije informacije koje su se u javnosti pojavile posljednjih par sedmica. Prema informacijama koje su stigle iz Vlade Federacije BiH, na nedavnom sastanku premijera Nermina Nikšića u State Departmentu istaknuto je da je projekat Južne interkonekcije trenutno jedini infrastrukturni projekat u Bosni i Hercegovini koji ima aktivnu podršku američke administracije putem USAID-a. Ova činjenica potvrđuje njegov politički i strateški značaj za Sjedinjene Američke Države.

Projekat je usmjeren na diverzifikaciju izvora snabdijevanja prirodnim gasom, smanjenje zavisnosti od dominantnih dobavljača, te jačanje otpornosti energetskog sistema BiH u dugoročnom smislu. Time Južna interkonekcija ne predstavlja samo energetski, već i geopolitički prioritet u okviru trenutne američke razvojne politike u regiji. Time je primjer Nikšić praktično potvrdio da će raniji energetski projekat biti nastavljen.

Istovremeno, iako većina ranijih USAID projekata ostaje obustavljena ili u fazi revizije, aktivnosti vezane za unapređenje izbornog procesa u BiH nastavljaju se u izmijenjenom obliku. Prošle sedmice održana je stručna konferencija o novim tehnologijama u izborima koju su zajednički organizovali Koalicija za slobodne i poštene izbore "Pod lupom", Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) i Democracy International (DI BiH), organizacija koja je ranije provodila projekte podrške izbornom procesu u okviru USAID-a.

Održavanje ove konferencije, kao i nastavak angažmana DI BiH, ukazuje na to da je rad ove organizacije obnovljen u drugačijem institucionalnom okviru i obimu – što upućuje na to da bi se određeni oblici saradnje mogli nastaviti.

I dok se svaka vijest u vezi USAID-a i obnove njegovog rada prati sa velikim interesovanjem, s obzirom na veliki broj zaposlenika na ranije realiziranim programima, ali i među lokalnim partnerima (brojne organizacije, komore, asocijacije su putem sredstava za implementaciju angažovala dodatnu radnu snagu), brojne druge međunarodne misije i organizacije s oprezom prilaze širenju svojih kapaciteta, u strahu da će trend smanjenja međunarodnih programa podrške i kroz aktivnosti drugih vlada biti smanjen.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )