Foto: undefined
DOBOJ – Na sasatanak koji je organizovao Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, na koji su pozvani predsjednici parlamentarnih stranaka na nivou BiH stigli su zvaničnici Ujedinjene Srpske, Socijalističke partije i DEMOS-a.
Ispred Ujedinjene Srpske na sastanak je došao Nenad Stevandić, predsjednik US i Milan Petković, potpredsjednik ove stranke dok je kako prenosi RTRS ispred Socijalističke partije na sastanak došao Duško Milunović, predsjednik Izvršnog odbora Glavnog odbora SP-a.
Poziv za sastanak, Dodik je obrazložio porukama koje su se mogle čuti na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a koje su poručile da rješenje za unutrašnju političku krizu u BiH mora doći od domaćih političara.
Nakon sastanka koji je trajao svega nekoliko minuta Dodik je rekao da je sastanak sazvan na bazi retorike u Savjetu bezbjednosti UN-a te da su obaviješteni svi predsjednici političkih partija i da im je dostavljena platforma.
"Nisam očekivao da dođu i to sam govorio odmah kada sam sazvao ali to govori o njihovoj kratkovidosti. Ostaćemo u fokusu rješavanja problema i statusa Republike Srpske i njenog položaja i nećemo odustati", rekao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje da li je njegov poziv za sastanak doživio "fijasko" rekao je da nije, i da je sastanak pokazao ko je za dijalog, a ko nije. Naglasio je da se vidi da partije iz Federacije BiH nisu za dijalog te da ne može reći zbog čega se sastanku nije odazvao HDZ te da to treba pitati Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a.
On je rekao da u Ustavu BiH piše da Parlamentarna skupština jedina može da donosi zakone i niko drugi te da trenutno u BiH imamo neefikasan Savjet ministara i Parlamentarnu skupštinu i da postoji ozbiljna ustavna kriza u Bosni i Hercegovini.
"Svo vrijeme se pokušava obezbjediti majorizacija srpskog naroda. Srbi na to nisu spremni i to smo pokazali u vremenu u kojem živimo. Srbi i Hrvati osjećaju sve više poniženosti u BiH i to vidimo u Federaciji BiH", rekao je Dodik.
Dodik je rekao da isključuje bilo kakvu mogućnost ugrožavanja bezbjednosti te da Republika Srpska traži prava koja ima u Ustavu i da nema nijedan problem da ostane u BiH.
"Prihvatamo da je realno da bošnjačka politička elita ima svoje viđenje situacije, ali imamo i mi svoje. Ovo do sada u BiH nije bilo nikakav dogovor i to je bila prisila međunarodnih organa i to je bilo uvijek na štetu srpskog naroda. Krajnje je vrijeme bilo da to prestane", rekao je Dodik dodajući da Republika Srpska odbacuje sve što je nametnuo Kristijan Šmit.
On je rekao da se kriza ne može rješiti dok se ne ponište odluke Šmita, navodeći da je posljednja sjednica Savjeta bezbjednosti UN-a pokazala da Amerika ima uravnotežen stav.
Stevandić je nakon sastanka koji je praktično završen za nekoliko minuta rekao da oni koji nisu došli ne žele dogovor te da zloupotrebom pravosudnih institucija žele da potčine jedan narod.
"Republika Srpska će i dalje ostati na putu dijaloga i poštovanja naroda i boriće se protiv nametanja rješenja", rekao je Stevandić dodajući da Republika Srpska neće iz procesa izaći kao gubitnik.
Predstavnik SP-a rekao je da je sastanak bio ponuđena ruka mira i da da se ispoštuje ono što je propisano Dejtonskim mirovnim sporazumom koji štite institucije Republike Srpske.
"SP ostaje trajno opredjeljena da poštuje Dejtonski sporazum i čuva institucije Republike Srpske. Napadi koji su bili ne odnose se na nikoga lično već na institucije", rekao je Milunović.