Foto: klix.ba

Vijest da bi Srbija mogla izdati do 100.000 radnih dozvola za državljane Gane izazvala je oštre reakcije u srpskoj javnosti i političkom životu.

Dok vlast demantuje postojanje bilo kakvog formalnog sporazuma, opozicija upozorava da država, umjesto da zadrži mlade, rješenje vidi u masovnom uvozu radne snage.
Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da su tvrdnje o sporazumu sa Ganom “potpuna izmišljotina” i “još jedna manipulacija s ciljem izazivanja društvenih tenzija”. Đurić je dodao da se radi o “zlonamjernom tumačenju” izjava ganskog ministra vanjskih poslova Samuela Okudžeta Ablakve, te istakao da je istina da Srbija s Ganom razvija prijateljske i korisne odnose, ali da nikakav konkretan dogovor o masovnom uvozu radnika nije postignut.

No, u Gani se priča drugačije. Tamošnji mediji prenose da su pregovori sa Srbijom u poodmakloj fazi, te da se očekuje potpisivanje Memoranduma o razumijevanju kojim bi se otvorio put za radni angažman mladih iz Gane u Srbiji. Prema riječima ministra Ablakwe, Gana se nada da će dobiti značajan dio planiranih 100.000 radnih dozvola koje Srbija namjerava izdati ove godine.

Opozicione partije oštro su reagovale. Stranka Srbija Centar (SRCE) podsjetila je da, prema zvaničnim statistikama, iz Srbije godišnje ode oko 27.000 ljudi – uglavnom mladih i obrazovanih – te da vlast ne nudi sistemska rješenja za sprječavanje tog trenda.

“Mladi odlaze jer nemaju sigurnost, perspektivu, niti osjećaj da ih društvo cijeni. Dok oni napuštaju zemlju, vlast planira da uvozi radnu snagu iz Afrike. Umjesto da se pobrine za sopstvene građane, vlast se okreće demografskom inženjeringu”, saopćili su iz SRCE-a.
Sličan stav iznio je i Nemanja Šarović, lider pokreta “Ljubav, vera, nada”, koji je na društvenim mrežama napisao: “Dok mladi Srbi odlaze u potrazi za normalnim životom, vlast rješenje za nedostatak radne snage vidi u uvozu iz Gane. Umjesto da ponudi dostojanstvene uslove sopstvenom narodu, vlast sklapa dogovore s afričkim državama kako bi krpila rupe na tržištu rada.”

Iako Đurić tvrdi da Srbija već godinama izdaje radne dozvole stranim državljanima – gotovo 80.000 u 2024. godini – kritičari ističu da ovakav potez nosi ozbiljne posljedice po socijalnu strukturu i radnička prava u zemlji.

Opozicija upozorava i na šire posljedice. “Od 2015. do danas, Srbija je izgubila više od 430.000 stanovnika prirodnim putem. Uslovi života su sve teži, a povjerenje u institucije slabi. Umjesto da se napravi strategija za ostanak mladih, vlast se okreće improvizacijama i netransparentnim dogovorima”, saopštili su iz SRCE-a.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )