Foto: Pixsell

ZAGREB - Temeljno vojno osposbljavanje Hrvatsku će koštati oko 20 miliona evra, izjavio je potpredsjednik Vlade iministar odbrane Ivan Anušić i dodao da se paket vojnih zakona donosi prvenstveno da bi se uvelo vojno osposobljavanje mladića.

Hrvatska se, kazao je, mora prilagoditi  "novim okolnostima, novom vremenu i prilagoditi zakon današnjim potrebama", rekao je Anušić za Dnevnik HRT-a.

"Dva dokumenta - Detaljni plan razvoja i Strategija, su nešto što svakako usmjerava dugoročno, kroz dugoročni plan razvoja, smijer u kojem će se Hrvatska vojska, Oružane snage Republike Hrvatske, razvijati, kako će se opremati i kako će izgledati za deset godina, naravno kao i strategija", rekao je Anušić.

Objasnio je i zbog čega je razlika u trajanju vojnog osposobljavanja i civilnog služenja vojnog roka.

"Željeli smo da popularizujemo i na neki način motivišemo mlade ljude da se odluče za temeljno vojno osposobljavanje, da se ne odlučuju na civilno služenje jer civilno služenje će biti zbog priziva savjesti. Zbog toga je 2008. godine i zaustavljeno temeljno vojno osposobljavanje, tada vojni rok. Jednostavno su svi prizivali na savjest i više nije bilo smisla imati vojni rok kao takav. Danas ga ponovno uvodimo i ne želimo da doživimo sudbinu onoga što je bilo 2008. godine. Doduše, ovoga puta vojni rok je puno kraći", rekao je Anušić.

Dodao je i da se osoba koja završi temeljno vojno osposobljavanje stavlja na raspolaganje državi do svoje 55. godine kao rezervni pripadnik Oružanih snaga Hrvatske.

"Svakako mora imati i određene benefite.  Zbog toga smo napravili razliku između dva i četiri mjeseca - kako bi motivisali ljude da se odluče za temeljno vojno osposobljavanje", rekao je Anušić.

Anušić ne smatra da je diskriminacija to što će oni koji prođu temeljno vojno osposobljavanje imati prednost pri zapošljavanju.

"O tome ćemo očigledno jako puno razgovarati i treba razgovarati", rekao i dodao da je i u parlamentu o tome bilo dosta razgovora.

Anušić kaže da mnoge zemlje u Evropi i svijetu daju puno veće benefite onima koji služe temeljno vojno osposobljavanje ili vojni rok u svojoj državi.

"Onaj ko odradi temeljno vojno osposobljavanje, do svoje 55. godine pripadnik je rezervnog sastava Oružanih snaga Republike Hrvatske. Znači, ta osoba se svjesno stavlja na raspolaganje Oružanim snagama u idućih 30 ili 35 godina svoga života. To znači da može biti pozivan na vježbe rezervista, da će u slučaju bilo kakve krize biti podignut u rezervni sastav Oružanih snaga, u odnosu na onoga koji se odluči na civilno služenje vojnog roka", pojasnio je Anušić.

Govoreći o Strategiji odbrane, ministar je naglasio da su prioriteti opremanje, modernizacija, popunjavanje i pripreme za novo vrijeme koje pokazuje ratni sukobi više nisu kao što su to bili prije 15 godina i kao primjer naveo iskustvo Ukrajine, prenosi Tanjug.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )