Foto: pixabay
Na popularnoj platformi za online prodaju olx.ba trenutno se u kategoriji iznajmljivanje i obuhvaćene su sve lokacije u BiH oglašava – 1851 stan, 272 kuće, 1463 poslovna prostora te 132 hale i skladišta. Ipak, važno je napomenuti da ovi podaci ne uključuju ponudu brojnih agencija za nekretnine, koje često oglašavaju dodatne, zasebne jedinice. Stoga stvarni broj nekretnina koje se iznajmljuju u BiH vjerovatno značajno premašuje ovaj broj.
U BiH oba entiteta imaju obavezu plaćanja poreza na imovinu, i jedan i drugi primjenjuju stopu poreza na prihod od zakupa u iznosu od 10%. U FBiH porez na imovinu i promet nekretnina regulisani su na kantonalnom nivou, a u RS na entitetskom nivou, uz određene nadležnosti i lokalnih samouprava.
No, postavlja se ključno pitanje: Koliko vlasnika nekretnina zaista prijavljuje prihod od iznajmljivanja i plaća porez na kiriju?
Mehanizmi kontrole
Forbes BiH kontaktirao je porezne uprave oba entiteta. Do zaključenja ovog teksta, odgovor smo dobili iz Federacije BiH, a kada je riječ o Republici Srpskoj, posljednji dostupni podaci potječu iz juna 2021. godine, kada je portal ATVBL.rs objavio da je svega 754 vlasnika nekretnina platilo porez na kiriju.
Porezna uprava Federacije BiH navodi da je u periodu januar–mart 2025. godine zaprimila 51.989 prijava za razrez poreza na imovinu (obrazac PR-I), te 12.128 obrazaca PRIM-1054, kojim se prijavljuju prihodi i rashodi od iznajmljivanja.
“U periodu januar-mart 2025. godine uplaćeno je ukupno 3.324.625 KM poreza na dohodak od imovine i imovinskih prava”, kažu za Forbes BiH u Poreznoj upravi FBiH, uz napomenu da vrše kontrolu uplata i u slučaju neplaćanja poreznih obaveza u propisanom roku, izdaje nalog za plaćanje.
Precizne podatke o tome koliko je prema posljednjim podacima fizičkih lica platilo porez na kiriju od izdavanja stanova, nismo dobili, jer kako nam je objašnjeno, Porezna uprava FBiH ne vodi posebne evidencije podnijetih prijava i plaćenog poreza na dohodak od imovine i imovinskih prava za stanove, garaže i poslovne prostore, već da su navedenim podacima uključene sve prijave izdavanja imovine.
U periodu januar-mart 2025. godine uplaćeno je ukupno 3.324.625 KM poreza na dohodak od imovine i imovinskih prava, Porezna uprava FBiH
Zakonski, lica koja iznajmljuju nekretninu dužni su podnijeti Prijavu za razrez poreza na imovinu (Obrazac PR-I) za pravna i fizička lica. Rok za podnošenje ovog obrasca je 31. januar tekuće godine, osim u Tuzlanskom kantonu, gdje je rok produžen do 28. februara.
Pored toga, obveznici koji ostvaruju prihod od iznajmljivanja imovine dužni su podnijeti i Obrazac PRIM-1054 (Pregled prihoda i rashoda od iznajmljivanja imovine), koji se dostavlja kao prilog uz godišnju prijavu poreza na dohodak.
Godišnja prijava poreza na dohodak od iznajmljivanja imovine podnosi se putem obrasca GPD-1051, najkasnije do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu. Uz GPD-1051 se obavezno prilaže i obrazac PRIM-1054, kojim se prikazuje tačan iznos ostvarenih prihoda i rashoda po osnovu iznajmljivanja nekretnina.
Na ostvareni dohodak od iznajmljivanja imovine plaća se porez po stopi od 10%.
Novčane kazne i provjera
Iz Porezne uprave pojašnjavaju da je Zakonom o porezu na dohodak propisano da dohodak od imovine uključuje prihod ostvaren iznajmljivanjem nepokretne imovine. Shodno navedenom zakonu porezni obveznik ima mogućnost odbijanja stvarnih troškova po principu blagajne ili priznavanje troškova u procentu od ostvarenog prihoda. Troškovi koji se priznaju u procentu od prihoda ostvarenog na osnovu iznajmljivanja imovine iznose 30% od prihoda iznajmljene nepokretne imovine.
Kako su naglasili, za nepodnošenje poreznih prijava Zakonom o Poreznoj upravi Federacije BiH propisane su novčane kazne.
“Fizičko lice, koje ne podnese poreznu prijavu Poreznoj upravi FBiH na propisani način, bit će kažnjeno novčanom kaznom u iznosu od 300 do 3.000 KM.