Foto: kurir

U najsmrtonosnijem američkom vazdušnom napadu na Hute dosad pogođena je naftna luka Ras Isa na zapadu Jemena, pri čemu je poginulo najmanje 38 osoba, a još 102 su povrijeđene.

Ubrzo nakon napada Huti su odgovorili lansiranjem projektila prema Izraelu. Sirene su se oglasile u ranim jutarnjim časovima u petak širom zemlje i očekuje se da će Huti uskoro preuzeti odgovornost za operaciju.

Prema prvim informacijama, napad je uključivao bespilotne letelice i protivbrodske krstareće rakete, vjerovatno takođe usmjerene na brodove Pete flote američke mornarice koji patroliraju Zalivom. Izraelska vojska (IDF) je presrela ovaj napad i nije bilo izveštaja o povredama ili šteti.

Američka Centralna komanda (Centkom) nije precizirala koje oružje je korišćeno u napadu na Ras Isu u četvrtak ili broj ciljeva. Nedostatak detalja u suprotnosti je sa praksom od prošle godine, kada je javnost redovno informisana o prirodi vazdušnih napada na Hute.

Američke snage mogle bi da opravdaju svoje ćutanje zaštitom operativne bezbjednosti i poslovnih interesa. Međutim, takva praksa postavlja pitanja transparentnosti i odgovornosti i potencijalno podriva poverenje saveznika i domaće javnosti u opravdanje kampanje. "Američke snage su preduzele akciju da eliminišu izvor goriva za Hute koje podržava Iran i liše ih finansiranja terorističkih aktivnosti", navodi se u saopštenju Centkoma. Cilj napada, kažu, bio je da se unište ekonomski temelj moći Huta, koji decenijama destabilizuju region. Iako Centkom ćuti o detaljima, prema prethodnim operacijama i satelitskim snimcima, moguće je spekulisati šta je korišćeno. Stelt bombarderi B-2 Spirit, jedini avion specijalizovan za operativnu upotrebu MOP bombe GBU-57, raspoređeni su na ostrvu Dijego Garsija u Indijskom okeanu prije početka operacije, što ukazuje na njihovu moguću ulogu.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )