"Avatar" izvisio: "The Hurt Locker" dobio Oscare za najbolji film i režiju
08.03.2010u 08:51 h
Prva žena u historiji Oscara uspjela je osvojiti zlatni kipić za najbolju režiju. Kathryn Bigelow nagrađena je za režiju filma "Narednik James". Cijela dodijela je prošla u znaku obračuna "Narednika Jamesa" i mega hita bivšeg supruga Kathryn Bigelow Jamesa Camerona "Avatar".
"Avatar", koji je kao i "Narednik James" bio nominovan u devet kategorija, na kraju je zlatne kipiće skupio samo u tehničkim kategorijama: najbolju kameru, najbolju scenografiju i, očekivano, najbolje vizalne efekte.
"Narednik James" je uz spomenuta dva osvojio i Oscare za najbolji originalni scenarij, najbolje zvučne efekte, te najbolju montažu i najbolju zvučnu montažu.
Među ljudima čiji je Oscar dočekan sa najviše odobravanja našao se Jeff Bridges koji je dobio Oscara za najbolju mušku ulogu u filmu "Crazy Heart". Bridgesu je ovo bila peta nominacija, a ovo je prvi put da je uspio uzeti nagradu.
Iz istog je filma nagrađena i pjesma "The Weary Kind".
Najboljom glavnom ženskom glumicom je proglašena Sandra Bullock za film "The Blind Side".
Najbolji glumcem u sporednoj ulozi proglašen je, takođe očekivano, Austrijanac Christoph Waltz za genijalno odglumljenog nacističkog pukovnika Hansa Landu u Tarantinovim "Nemilosrdnim gadovima".
Najboljom glumicom u sporednoj ulozi je proglašena Mo'Nique za ulogu u filmu "Precious: Based on the Novel "Push' by Sapphire" koji je ujedno nagrađen i za najbolji adaptirani scenarij.
Najboljim dugometražnim crtićem proglašen je crtić "Nebesa" koji se takmičio i u kategoriji najboljeg filma.
Možda najveće iznenađenje dogodilo se u kategoriji stranog filma, "Bijela vrpca" Michaela Hanekea nije dobio Oscara nego je zlatni kipić dodijeljen argentinskom filmu "El Secreto de Sus Ojos".
Potpuna lista pobjednika:
Najbolja glavna muška uloga
Jeff Bridges - "Crazy Heart"
Najbolja sporedna muška uloga
Christoph Waltz - "Inglourious Basterds"
Najbolja glavna ženska uloga
Sandra Bullock - "The Blind Side"
Najbolja sporedna ženska uloga
Mo'Nique in "Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire"
Najbolji animirani film
"Up"
Najbolja scenografija
"Avatar"
Najbolja kamera
"Avatar"
Najbolja kostimografija
"The Young Victoria"
Najbolja režija
"The Hurt Locker"
Najbolji dokumentarac
"The Cove"
Najbolji kratki dokumentarac
"Music by Prudence"
Najbolja montaža
"The Hurt Locker"
Najbolji strani film
"El Secreto de Sus Ojos" - Argentina
Najbolji makeup
"Star Trek"
Najbolja filmska muzika
"Up"
Najbolja pjesma iz filma
"The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)" - "Crazy Heart"